Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

DÜZENLİ DİŞ HEKİMİ RANDEVULARININ ÖNEMİ

Diş hekimi Kontrolü

Her gün ilgilendiğiniz için dişlerinizin ve ağzınızın sağlıklı olduğunu varsayabilir misiniz? Bu diş hekimine gitmeniz gerekmediği anlamına gelmez! Diş hekiminiz size ne kadar sıklıkla dişlerinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini söyleyecektir.

NEDEN DÜZENLİ OLARAK DİŞ HEKİMİNİZİ ZİYARET ETMELİSİNİZ?

Dişlerin yüzeyinde meydana gelen plak; tükürük proteinleri, bakteriler, kompleks şekerler ve asitlerden oluşur.  Diş fırçalama, diş ipi ve sıvı ağız bakım ürününün günlük kullanımı bu kalıntıları azaltabilir.  Ancak ağız hijyeniniz konusunda yeterince dikkatli olmazsanız, plak uzun vadede dişlerinize yerleşip birikebilir.  Bu da tükürük salgısında minerallerin birikmesiyle tartara dönüşecektir.  

Tartar oluştuğunda bir diş hekimi tarafından temizlenmelidir.   Tartar, gingivite ve dişlerde renk değişimine sebep olan faktörlerden biridir. Bu sebeple de diş hekimine düzenli olarak gitmeniz tavsiye edilir.

DÜZENLİ KONTROLLER

Diş hekiminin görevi sorunları engellemek ve tedavi etmektir. İlk önce diş hekiminiz aşağıdaki konular hakkında bilgi sahibi olacaktır:

  • Ağzınızın karakteristiği;
  • Yeme ve içme alışkanlıklarınız
  • Kullandığınız ilaçlar.

Bunun sebebi ise size iyi ağız bakım alışkanlıkları hakkında öneride bulunmak ve bunları günlük yaşamınıza dahil etmenize yardımcı olmaktır. Diş hekiminiz doğru fırçalama biçimi hakkında size bilgi verebilir veya günlük ağız bakımı konusunda tavsiyede bulunabilir.

Kontrol için düzenli olarak diş hekimine gidin. Diş kontrollerinin çocuklarda da çok küçük yaştan itibaren başlaması gerekmektedir.

DİŞLERİN VE DİŞ ETLERİNİN KORUNMASI İÇİN PLAK TEMİZLİĞİ

Diş hekiminiz kontrol muayenesinde, gingivit gelişimini engellemek için size tartar/plak temizleme tedavisi önerebilir. Bu işlem diş yüzeyinden plağın ve tartarın uzaklaştırılması veya ultrasonik çalışan bir diş temizleme cihazının kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Daha sonra dişe eski parlaklığının kazandırılması için cilalama işlemi yapılır.

DİŞLERDEKİ RAHATSIZLIĞIN AZALTILMASINA YÖNELİK TEDAVİ

Diş bakımı, çürüklerin yol açtığı rahatsızlığı hafifletir, tedavi eder ve çürüklerin daha kötüye gitmesini önler. Çürüme süreci bir diş hekiminin müdahalesiyle durdurulabilir. Çürükler ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse, dişlerinizin o kadar uzun süre sağlıklı kalır.

Dipnot listesi