Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

SÜT DİŞLERİNİN BAKIMI

Süt dişlerini fırçalama, süt dişlerini etkili şekilde fırçalama, çocuklarda kötü

Süt dişleri çocukların sağlıklı gelişimi için önemlidir. Bu nedenle bakımlarının yapılması gerekir. Süt dişlerinin rolü nedir? Sağlıklı olmalarını sağlamak için ne yapmalıyız? Süt dişleri için en iyi fırçalama tekniği nedir? Çocuğunuzun küçük yaştan itibaren iyi fırçalama alışkanlıkları geliştirmesi için ne yapabilirsiniz? Tüm soruların cevapları aşağıdadır!

SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMLİ ROLÜ

İnsanlar hayatları boyunca iki diş kümesi çıkarırlar.  İlk diş kümesi çoğunlukla süt dişi olarak bilinir. Genellikle 6 ay ile 2,5 yaş aralığında görülürler. Bu dişler geçicidir ve 20 tanedir. Bunlar:

  • 8 kesici diş
  • 4 köpek dişi
  • 8 azı dişidir

Süt dişleri çocuğunuzun ağzında uzun süre kalmıyor olsa da, çocukların gelişimi için oldukça önemlidir.  Konuşmaya, dil gelişimine, kalıcı dişlerin hizalanmasına ve çiğneme fonksiyonunun gelişimine katkıda bulunurlar.

SÜT DİŞLERİNİN ZAYIF OLMASI

Çok küçük çocuklarda, süt dişleri kalıcı dişlerden daha kısadır. Diş minesi ve dentin daha incedir ve daha az minerale sahiptir. Bu da süt dişlerini çürümeye daha meyilli hale getirir.

Bu nedenle çocuklara süt dişi bakımı ve sağlıklı beslenmeye ilişkin temel prensiplerin öğretilmesi önemlidir. 

Erken yaştan itibaren diş hekimine düzenli olarak gitmeme, yetersiz diş fırçalama ve şekerli yiyecek tüketimi ağız problemlerinin gelişimini tetikler. Bu faktörler ergenlik döneminde çürük oluşumunu dahi etkiler.

ÇOCUKLARA ÖZEL BİR UYGULAMA

İlk dişlerini fırçalamalarından, diş hekimine ilk kez gitmelerine kadar çocuğunuzun diş bakımına ilişkin tavsiyeleri burada bulabilirsiniz.

Dişlerin düzenli olarak temizlenmesi, çocukların sağlığı için çok önemlidir. Aşağıdaki ipuçlarını uygulayın ve çocuğunuzun çürüklerden korunmasına yardımcı olun:

  • Banyo zamanı bebeğinizin diş etlerini yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın veya bunu sizin kontrolünüzde kendisinin yapmasını sağlayın.  Bu, diş fırçalamayı yıkanma rutininin bir parçası olarak algılamalarını sağlar. 
  • Çocuğunuzun diş macununu yememesine veya emmemesine dikkat edin.  
  • Bir kez yatmadan önce ve en az bir kez de gün içinde olmak üzere çocuklarınızın dişlerini günde iki kez, yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın veya bunu sizin kontrolünüzde kendisinin yapmasını sağlayın. 
  • Çocuğunuz dişlerini yedi veya sekiz yaşına gelene kadar sizin denetiminizde fırçalasın. Dişlerini ya siz fırçalayın ya da kendisi fırçalıyorsa nasıl fırçaladığını izleyin.  Yedi veya sekiz yaşından itibaren çocuğunuz kendi dişini fırçalayabiliyor olmalıdır. Ancak yine de dişlerini iyi fırçalayıp fırçalamadığını kontrol etmek için iki dakika boyunca onları izlemeniz iyi bir fikirdir. 

TAVSİYE

Ağızda, bakteri üreten asit sebebiyle çürükler meydana gelir.   Bu asit, diş minesine etki eder ve beyaz lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Bu lekeler çok fazla görünür olmasa da çıplak gözle görebilirsiniz.  İlk ağız sağlığı muayenesinden önce bir çocuğun ağzında çürük olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu onu bir diş hekimine, çocuk doktoruna veya pratisyen hekime götürmek olabilir.

Süt dişleri 5 veya 6 yaşlarında dökülmeye başlar. Son süt dişleri ise yaklaşık 10-11 yaşındayken dökülür. 6 yaş sonrası ikinci dişler çıkmaya başlar. Bu nedenle bu süreçte yeni ağız hijyeni alışkanlıklarının benimsenmesini tavsiye ediyoruz

İlgili içerik:

Dipnot listesi