Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

DİŞ ÇÜRÜMESİ: TEDAVİ ETME YERİNE ENGELLEME

diş çürümesini engelle

Diş çürüğü, plaktaki bakterilerin şekeri metabolize ederken plak asidi ürettiğinde oluşur.

GENETİK VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Ağzın içindeki bazı bakteriler, ürettikleri asit ile dişlerin zayıflamasına sebep olabilirler. Bu bakteriler çoğalarak plak oluşturabilir. Plak, dişe yapışır ve diş çürüğü oluşumuna yol açar.

Genetik yatkınlık bazı insanlarda, diğer insanlara göre diş çürüğü oluşumu olasılığını arttırır: Bu kişilerin diş mineleri daha ince ve  güçsüzdür. Hizalanma sorunu olan dişlerin temizlenmesi de zordur. Dolayısıyla bu kişilerin dişlerinin sağlığına daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

Diş minesinin aşınmasına sebep olan şekerli ve asitli gıdalar, diş çürüğünün oluşumunda önemli bir rol oynarlar:

  • Meyve suları ve gazlı içecekler asitli gıdalardır.
  • Şekerler, cipsler ve bisküviler gibi gıdalar oldukça zengin şeker kaynaklarıdır. Bakteriler bu şekerleri, aside dönüştürürler.

Bu asitler oldukça aşındırıcıdır. Diş minesine saldırırlar ve  diş çürüğü oluşumunu hızlandırırlar.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜ ENGELLEYECEK İYİ ALIŞKANLIKLAR GELİŞTİRİN!

Ağız hijyenini önemseyin

Genetik faktörleri etkilemek kolay olmasa da, çevresel faktörlere odaklanarak diş çürüğü oluşumunu engellemek mümkündür.  Dolayısıyla, iyi bir ağız hijyeni rutini uygulamak çok önemlidir:

  1. Plakları ortadan kaldırmak için dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın.
  2. Günlük olarak kullanılan ağız bakım ürünlerini ve ulaşılması zor alanları temizlemek için diş iplerini kullanın.

FLORÜRÜN KORUYUCU İŞLEVİ

Florür, diş çürümesini engellemede önemli bir araçtır. Düzenli florür kullanımı, diş çürüğü oluşumu riskini azaltır. Florürlü diş macunları, ağız bakım ürünleri ve günlük beslenme biçimi (içme suyu, bazı balıklar veya deniz mahsulleri) diş minesinin güçlenmesine yardım eder.  Dolayısıyla dişler asit saldırılarına ve diş çürümesine karşı daha sağlam hale gelir.

İYİ BESLENME

Ağzınızın günlük bakımını yapmanıza  rağmen, beslenme şekliniz diş çürüğü oluşumunu teşvik edebilir.  Dolayısıyla, diş çürüğü oluşumunu engellemek için atıştırmalık gıdalardan uzak durmanız ve gazlı içeceklerin, şekerlemelerin, asitli meyve sularının tüketimini sınırlamanız ve dengeli bir beslenme şekline sahip olmanız  çok önemlidir. 

Dipnot listesi