Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

DİŞ ÇÜRÜMESİNİN OLUŞUM AŞAMALARI

Diş Çürümesi

Diş çürümesi, insan vücudundaki en sert cisim olan diş minesini yok etme gücüne sahiptir! Aşama aşama dişin her noktasına saldırır ve sağlık üzerinde oldukça ciddi sonuçlar doğurur.

DİŞ ÇÜRÜMESİ OLUŞUMUNUN KAYNAĞI

İnsan vücudunun tamamında doğal olarak birçok bakteri bulunur. Çoğu zararsızdır ve başta ağız olmak üzere vücudun işlevini yerine getirebilmesi için vazgeçilmezdir!

Ağzın içinde, bakteri, tükürük ve yemek artıkları diş yüzeyinin üzerinde bir araya gelerek plak oluşumuna sebep olurlar. Düzenli olarak plak temizlenmezse, diş yüzeyindeki mineye zarar verebilir. Ardından, eğer tedavi edilmezse, diş çürümesi ile dişin daha derinlerindeki dokularına zarar verebilir.

ZARAR VERME AŞAMALARI

1. Aşama: Diş çürüğünün oluşumunda ilk aşama herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Belirtiler kolayca fark edilemez. Diş çürümesi, dişi kaplayan sert cisim olan mineyi etkiler. Diş hekimi tarafından bir kontrol gerçekleştirilmediği takdirde fark edilmeyebilir.

 

2. Aşama: Diş çürümesi, dişin büyük kısmını oluşturan dentine (dişin temel tabakasına) zarar verir. Bu aşamada, diş çürümesi acı verici olmaya başlar. 

3. Aşama: Diş çürümesi, dentini tahrip ettikten sonra da durmaz. Bir sonraki aşamada, dişin kan damarlarının ve sinirlerinin olduğu pulpaya (diş özüne) yönelir. Bu enfeksiyon, çok acı verici diş ağrılarına sebep olur.

4. Aşama: Herhangi bir önlem alınmazsa, diş çürümesi dişi kaplayan dokuyu, ligamentler (bağ doku), kemik ve diş etini etkilemeye başlar. Diş çürümesinden çok daha acı verici olan diş apsesi ortaya çıkar ve dişin dökülmesine sebep olabilir.

→ Pratik tavsiye

Diş çürümesinin başlangıcında dişlerde tebeşir benzeri beyaz lekeler oluşur. Bunlar, diş çürümesinin ilk belirtileridir. Bu lekeleri belirlemek zordur. Lekeleri tespit etmenin en etkin yolu diş hekimlerinin kullandığı röntgendir. Diş her zamankinden daha hassas hale gelirse veya herhangi bir acı hissederseniz bir an önce diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Dipnot listesi