Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

SARI DİŞLER: DİŞLERDE NEDEN LEKELER OLUŞUR?

sarı dişler için çözümler

Zaman içersinde dişler genellikle parlaklığını kaybeder, sararır veya lekelenir. Suçlu? Çoğu durumda dişlerin sararmasının sebebi, genellikle besin kaynaklı gıda boyalarıdır. Gıda boyaları dişlerinizi matlaştırır ve sarı bir renk oluşumuna neden olur.

DENTAL KALITIM

Dişin ilk rengini ve yaşlandıkça ortaya çıkan evrimi belirleyen şey genlerdir. Genler dişlerin şeffaflığını ve kalınlığını belirlemede rol oynar ve doğrudan diş rengini belirler.

→ Pratik tavsiye

Mat ve kalın bir diş, diş hekiminin uyguladığı beyazlatıcı tedavilere dahi iyi cevap verir. Beyazlatıcı tedavi ile düzeltilemeyecek tek şey şeffaflıktır.  Dişlerinizdeki renk değişiminin kaynağının belirlenmesi için diş hekiminize başvurun.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Kırmızı şarap, kahve, çay, kola veya diğer renkli içeceklerin düzenli şekilde tüketilmesi dişlerin rengini iki yönde etkiler:

  • Diş minesi doğal olarak beyaz renklidir. Yüksek miktarda tüketilen kahve ve çay, diş minesine penetre edecek kalıntılar bırakır.
  • Turunçgiller veya sirke gibi asitli gıdalar, diş minesinin aşınmasına sebep olur. Sonuç: Diş minesi daha ince ve saydam hale gelir ve sarı renkli dentin daha kolay görülebilir. Diş daha sarı bir renk alır.

→ Pratik tavsiye

Kısmen hatalı beslenme alışkanlıkları sebebiyle dişler sarı bir renk almaya başladığında uygulanması gereken ilk önleyici eylem basitçe, lekelenmeye sebep olan gıdaların tüketimini azaltmaktır. Çay, kahve veya asitli gıdaların tüketimini tamamen kesmeye gerek yoktur. Aşırı tüketimden uzak durmanız yeterlidir!

TARTAR: DİŞLERİN RENGİNİ BOZAN BİR FAKTÖR

Her yemekten sonra plak oluşur. Bakteri, salya ve yemek artıkları birleşerek dişlerin tabanında katılaşan ve plak oluşumuna sebep olan bir film (biyofilm) oluştururlar.  Plak, kireçlenme ile tartara dönüşür. Tartar, dişlerin ve diş etlerinin sağlığını tehdit etmekle birlikte, estetik olarak da dişleri değiştirir. Aslında, dişlerin grimsi bir görünüme kavuşmasına sebep olur.  Kişiye göre ve farklı faktörlere bağlı olarak hızlı veya yavaş bir şekilde oluşur:

1.    Diş fırçalama kalitesi: plak ne kadar iyi bir şekilde ortadan kaldırılırsa, tartarın oluşma ihtimali de o kadar azalır.

2.    Tükürük: pH değişimlerine, tamponlama kapasitesi (asit nötralize etme kapasitesi), miktar vs göre.

3.    Dış faktörler: tütün, radyasyon ve bazı ilaçlar tükürük akışının azalmasına veya baskılanmasına ve dolayısıyla, plak –ve tartar- oluşumu riskinin artmasına sebep olabilir.

DİŞLERİN SARARMASINA SEBEP OLAN İLAÇLAR

Bazı ilaçlar, dişlerde lekelere sebep olabilir. Örneğin: bir antibiyotik olan tetrasiklin, dişlerde koyu gri veya kahverengi çizgilere sebep olabilir.

Florür, diş çürümesine karşı mücadele edilmesine yardımcı olur. Bu sebeple, çocuklara florür takviyesi verilmesi tavsiye edilir. Ancak dişler oluşurken, florürlü diş macunu, florür açısından zengin içme suyu veya reçeteli takviyeler ile aşırı florür alımı, dişler üzerindeki küçük beyaz benekler ile kendini gösteren florozise(florun fazla alınması sonucu dişlerde oluşan simetrik sarı lekeler) sebep olabilir.

DARBELER VE ÇATLAKLAR SARARMANIN OLASI SEBEPLERİ

Sürtünme, düşme ve yaralanmalar doğrudan diş minesinde çatlaklara veya mikro çatlaklara sebep olabilir. Bu yarıklar, diş yapısının kararmasına sebep olan ideal kalıntı alanlarını temsil eder.

Dipnot listesi