Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Siz gülümsediğinizde dünya daha iyi bir yer olmuyor mu?

Gülümseme, kendinden emin ve mutlu hissetmenin anahtarıdır.

Çoğu insan gülümsemesinin daha güzel olmasını ister ve doğal görünen daha parlak, daha beyaz dişlerin harika bir gülümsemenin anahtarı olduğuna inanır.

Dişlerdeki renk değişiminin nedenleri

Dişin renk değiştirmesi, yapısal ve dış sebeplerden ya da bu sebeplerin beraber oluşması sonucu meydana gelebilir.

Dış lekelenmenin nedenleri: Kırmızı şarap, kahve ve çay gibi tanin içeren gıdalar, sigara içmek, tütün çiğnemek veya her türlü tütün ürünleri kullanımı dış kaynaklı lekelenmeye neden olabilir.

Yapısal lekelenmenin nedenleri: Çocuklukta yüksek florür seviyelerine maruz kalmak veya tetrasiklin antibiyotiklerin alınması olabilir.

Diş beyazlatma nedir?

Diş beyazlatma için tek bir tedavi şeklinden bahsettik, ancak aslına bakılırsa seçenekleri üç kategoride gruplandırabiliriz:

  • Diş hekimi denetiminde gece koruması ile beyazlatma
  • Muayene esnasında profesyonel beyazlatma
  • Genel tüketiciye yönelik beyazlatma ürünleri

Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

Diş hekimi denetiminde gece koruması ile beyazlatmada, özel üretilmiş bir ağız plağı ile dişlere nispeten daha düşük seviyede beyazlatıcı madde uygulanır ve bu plak en az iki hafta takılır.

Muayene esnasında profesyonel beyazlatmada ise, genellikle daha kısa süreler için nispeten yüksek seviyelerde beyazlatıcı madde kullanılır, örneğin %25-%35 hidrojen peroksit gibi. Ağızdaki yumuşak dokular korunduktan sonra beyazlatıcı madde dişlere uygulanır ve peroksit ısı veya ışıkla aktive edilir.
 

Tüketiciye yönelik ürünler, genellikle düşük seviyelerde beyazlatıcı madde (örn., %3-%6 hidrojen peroksit) içerir ve kullanıcı tarafından dişlere uygulanır.

Evde diş beyazlatma seçenekleri

Dişlerinizdeki renk değişimi sadece dış sebeplerden mi kaynaklanıyor? Öyleyse, ihtiyacınız olan beyazlatıcı ağız bakım suyu ve diş macunu gibi seçenekler (hidrojen peroksit veya diğer beyazlatıcı maddeler içermeyen).

 

Dipnot listesi