Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

DİŞ HEKİMİNDE BEYAZLATICI TEDAVİ

diş beyazlatma

Dişlerinizi hızlı bir şekilde beyazlaştırmak veya parlatmak mı istiyorsunuz? Bu konu ile ilgili diş hekiminize danışın.

HERKES DİŞLERİNİ BEYAZLAŞTIRABİLİR Mİ?

Diş beyazlatma işleminin sizin için faydalı olup olamayacağını sadece diş hekiminiz söyleyebilir. Beyazlatmanın mümkün olduğundan emin olduktan sonra süreç, diş hekiminizin kullanacağı yöntemi ve uygulanacak süreyi belirlemesi ile başlar.

Bazı durumlarda hekiminiz özellikle dikkatli olmalıdır.  Aşağıdaki şartlardan birini sağlayan kişiler diş beyazlatma için uygun aday değillerdir:

  • dişleri daha hassas olan 16 yaş altındaki çocuklar,
  • önlem olarak, hamile ve emziren kadınlar,
  • hassas dişlere veya diş etlerine sahip kişiler,
  • peroksite alerjisi olan kişiler,
  • gingivit, periodontit veya ileri düzey diş çürümesi bulunan kişiler,
  • beyazlaştırılamayacak dolgu, kron veya kaplaması olan kişiler.

DİŞ CERRAHİSİ İLE DİŞ BEYAZLATMA

Cerrahi müdahaleler bir diş hekimi tarafından yürütülür. Yüksek enerji lambası ile aktive edilen dişlerin uzun süre boyunca temas ettirilen hidrojen peroksit temelli bir solüsyon yardımıyla diş minesindeki lekelerin saydamlaştırılmasıdır.

Teknolojideki gelişmeler sayesinde bu müdahalelerin süresi oldukça kısalmıştır, genellikle 30 ila 90 dakika sürer. Sonuçlar hemen ortaya çıkar.

AYAKTA TEDAVİ VEYA EVDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BEYAZLATMA SEANSLARI

Diş hekiminiz, beyazlaştırma tedavisini evde gerçekleştirmeyi önerebilir. Bu yöntem, evde gerçekleştirilen müdahaleleri ve diş hekiminiz ile gerçekleştirdiğiniz düzenli takip randevularını içerir.  Süreç üç aşamadan oluşur:

  • Tanı muayenesi sırasında diş hekiminiz, beyazlatıcı jelin yerleştirileceği iki adet plastik kalıp yapmak için üst ve alt çenenizin ölçüsünü alır.
  • Bu kalıplar test edilir ve diş hekiminiz kalıpları nasıl ve ne zaman kullanmanız gerektiğini size anlatır. Ürün konsantrasyonuna bağlı olarak kalıplar, diş hekimi tarafından belirlenen sürelerde gece yatarken veya gün içinde kullanılır.
  • Diş hekimi, bir hafta sonra beyazlatma konusunda kaydedilen ilerlemeyi kontrol eder. Bulgular ışığında, kalıp kullanımına birkaç hafta daha devam edilebilir.

→ Pratik tavsiye

Sarımsı dişler, grimsi dişlere göre daha kolay beyazlaşır. Buna rağmen, beyazlaşma kalıcı sonuçlar ortaya çıkarmayabilir. Beslenme alışkanlıklarınıza veya ağız hijyeninize bağlı olarak altı, on iki veya on sekiz ay sonra tekrar bazı işlemler uygulamanız gerekebilir.  Her zaman kullandığınız diş macununuz ile dişlerinizi fırçaladıktan sonra LISTERINE® STAY WHITE ağız bakım ürünü kullanarak da dişlerinizin beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Formülünde çinko klorür içeren bu ağız bakım ürünü, tartar oluşumunu azaltarak lekeler ile mücadele eder.

Dipnot listesi