Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

GİNGİVİT: YAYGIN BİR RAHATSIZLIK

gingivitin belirtileri

Gingivit, dişleri çevreleyen diş etinde enflamasyon (iltihap) ortaya çıkmasıdır. Diş etleri kırmızı bir renk alır ve şişer. Diş fırçalama esnasında diş etlerinin kanaması genellikle enflamasyonun ilk belirtisidir. Gingivit her yaştan her insanı etkileyebilir. Başlangıçta ağrıya sebep olmaz. Tedavi edilmezse, ilerleyebilir ve acı verici bir hal alabilir. Gingiviti engellemek için her gün düzenli olarak diş fırçalamak ve ağız bakım ürünü kullanmak gereklidir. Bu rutinin bir parçası olarak, LISTERINE® TEETH AND GUM DEFENCE ağız bakım ürününü kullanmanızı öneriyoruz.  Formülünde florür içeren bu ürün, dişlerinizi diş çürümesine karşı güçlendirir ve gingivitin temel sebebi olan plağı azaltır ve önler.

GİNGİVİT

Gingivitin temel sebebi, diş eti çizgisinde plak birikmesidir. Plak, diş etine saldırarak enflamasyona sebep olan bakterileri içerir.

Gingivitin üç farklı aşaması vardır ve her bir aşamada farklı belirtiler görülür:

1. Aşama: İlk lezyon

Gingivit hafif seyreder. Diş fırçalama esnasında hafif bir kanama ortaya çıkar. Diş etlerindeki kırmızılık güçlükle fark edilir.

2. Aşama: Erken lezyon

Gingivit orta seviyede seyreder. Diş fırçalama sonucunda ortaya çıkan kanama daha belirgindir, diş etleri kırmızıdır ve ilk olarak şişkinlik ortaya çıkar.

            3. Aşama: Yerleşmiş lezyon

Gingivit şiddetli seyreder. Kendiliğinden kanama görülür. Diş etini dişe yapıştıran ilgili epitelyum etkilenir.  Diş etleri artık diş yüzeyine yapışık vaziyette olmadığı için gingival sulkus (diş eti ve diş arasındaki boşluk) genişler.

Gingivit geri döndürülebilir. Gingivitin temel sebebi plak oluşumudur. Diş hekimine başvurma ve iyi bir ağız hijyeni sayesinde sorun ortadan kaldırılabilir.

GİNGİVİT SONRASI: PERİODONTİT

Plak oluşumuna karşı koymak için herhangi bir şey yapılmazsa, gingivitler periodontiyum (diş eti, alveolar kemik, periodontal ligament ve sement) olarak bilinen ve tüm dişleri destekleyen dokuya saldırabilirler.

Enfeksiyon devam ederse diş ligamentlerini ve çevreleyen dokuları tahrip edecek kadar ilerleyebilir: diş eti aşamalı olarak dişten ayrılır. Ortaya çıkan boşluk, “periodontal cep” olarak adlandırılır. Ardından, diş etleri şişer, kızarır ve çiğnemeyi engelleyecek şekilde hassaslaşır.

Enflamasyon diş kökündeki alveolar kemiğe ulaşır ve ona zarar verir. Diş tamamen düşene kadar gevşer.

Yetişkinlerde diş kaybının temel sebebi periodontittir. Akut vakalarda apse ve ağız kokusu ortaya çıkar.

GİNGİVİTTEN PERİODONTİTE

Tüm gingivit vakaları periodontite dönüşmez. Neden periodontite dönüştüğünü ise tam olarak bilinmemektedir. Ağız içindeki bakteri miktarı ve bakterilerin ortaya çıkardığı zarar ile kişinin bağışıklık sisteminin verdiği tepki periodontitin ortaya çıkmasında etkili olan faktörlerdir.

Periodontitin en yaygın görülen şekli, kronik periodontittir. Kronik periodontit, 30 ve 40 yaşları arasında yavaş yavaş ortaya çıkar ve hastanın yaşamı boyunca varlığını devam ettiren gingivit ile devam eder.

Diğer periodontit şekli olan akut periodontit aniden ortaya çıkar ve hızla gelişir. 

Periodontit sadece diş hekimi tarafından tedavi edilebilir. Diş etinizde kızarıklık, kanama, şişme veya diş ağrınız varsa vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurun! 

Dipnot listesi