Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

DİŞ ETİ HASTALIĞINI ENGELLEME

diş eti enfeksiyonu; diş eti enflamasyonu

Uzun vadeli plak birikimi, diş eti hastalıklarının temel sebebidir. Doğru uygulanan ağız hijyeni yöntemleri, her yemekten sonra oluşan plağı ortadan kaldırarak diş eti hastalığının engellenmesine yardım eder. Diş fırçalama, diş ipi, intradental diş fırçaları ve günlük ağız bakım ürünleri plağa karşı etkin bir şekilde mücade eder. Bu rutinin vazgeçilmez bir parçası olarak, LISTERINE® TEETH AND GUM DEFENCE ağız bakım ürününü kullanmanızı öneriyoruz. Formülünde florür içeren bu ürün, dişlerinizi diş çürümesine karşı güçlendirir ve gingivitin temel sebebi olan plakları azaltır ve önler.

Tartar da diş etlerinde enflamasyona veya enfeksiyona sebep olabilir. Yılda iki kere diş hekiminizi ziyaret etmek tartar oluşumunu engellemek için faydalı bir adımdır.

DİŞ ETİ ENFLAMASYONU: HIZLANDIRICI FAKTÖRLER

Kişinin genetik eğilimlerinin yanı sıra  bazı hızlandırıcı faktörler de diş eti enflamasyonuna neden olur: Bunlardan sigara içme, C veya B3 vitamini eksikliği gibi bazı faktörler kontrol edilebilirken, değiştirilmesi zor da olsa göz önünde bulundurulması gereken başka faktörler de vardır:

  • gebelik süresince ortaya çıkan hormonal değişimler (gebelik diş eti hastalığı), menopoz veya ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapı,
  • bazı epilepsi ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar,
  • diyabet, lösemi ve AIDS gibi bazı sistematik hastalıklar,
  • diş kronu veya hatalı şekilde gerçekleştirilmiş dolgu,
  • dişlerin konumu olarak sıralanabilir. Üst üste binen dişlerde, fırçalama ile plağın ortadan kaldırılması güçtür.

SİGARA İÇME VE SONUÇLARI

Sigara içme diş etlerini zayıflatır. Sigara dumanı, periodontit ve diş eti hastalıklarına sebep olan bakteri saldırılarına karşı verilen cevabın değişikliğe uğramasına sebep olur. Sigara kullanılan süre boyunca diş eti hastalıklarının ve ardından periodontitin ortaya çıkma olasılığı artar. Dolayısıyla, ne kadar uzun süre sigara kullanırsanız diş eti hastalığı ve periodontit ortaya çıkma olasılığı o kadar artar. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren risk azalır.

Dipnot listesi